Elikite Başlama Yaşı Nedir? | The Malco Elektronik Sigara Likitleri

Elikite Başlama Yaşı Nedir?

Elikite Başlama Yaşı Nedir?

Tarihçesinin 4000 yıla kadar gittiği düşünülen tütün, sigara ile birlikte günümüzün en büyük ve en kötü bağımlılıklarından biri. Hem kullanan hem de sigara içilen ortamda bulunan kişiler üzerinde ölüme kadar varan önemli hastalıkların oluşmasına yol açan sigara, dünyada önlenebilir ölüm nedenlerinden en önemlisi.  Her yıl dünyada yaklaşık 5 milyon insanın sigara ve tütün kullanımına bağlı hastalıklardan hayatını kaybettiği tahmin edilmektedir. Bununla birlikte yapılan çalışmalara göre sigaraya başlama yaşı da 13- 19 yaş aralığı olarak belirlenmiştir. Sigarayı bırakmak için üretilmiş olan en etkili ürün olan elektronik sigara likiti ise, kişilerin genç yaşta edindikleri bu zararlı alışkanlıktan kurtulmalarını sağlar. Peki elektronik sigaraya başlama yaşı nedir? Kişiler elikit kullanımına kaç yaşında başlayabilir? İşte detaylar…

Elektronik Sigara Likitine Başlama Yaşı Nedir?

Önemli bir ruhsal – toplumsal sorun olan sigaraya başlama yaşı yukarıda da bahsettiğimiz gibi 13 – 19 yaş grubu arasında yer alır. Yapılan araştırmalarda bu yaş grubunda yer alan kişilerin ruhsal toplumsal etkenlerle ilişkili olarak sigaraya başladığı ortaya çıkmış, yine sigaraya başlama yaşının toplumsal, ruhsal ve genetik faktörlere bağlı olarak  belirlendiği açıklanmıştır. Henüz çocukluk ve gençlik yaşlarında kazanılan sigara içme davranışı, kişilerin gelecek yaşamları ve sağlık koşulları üzerinde de belirleyicidir. Erken yaşta sigaraya başlayan kişiler en önemli risk grubunda yer alır.  Örneğin erken yaşta sigaraya başlayanlarda ve düzenli sigara içenlerde depresyon oranının ve bununla bağlantılı olarak intihar oranlarının içmeyenlere göre daha yüksek olduğu belirtilmektedir.

Yasalar incelendiğinde ise sigara içme alt sınırı 18 yaş olarak belirlenmiştir. Yani yasal olarak 18 yaşın altındaki kişilerin sigara içmesi ve satın alması yasaktır. Aynı şekilde bu yaş grubu altında kalan kişilere sigara ve tütünlü mamul satışı da kesinlikle yasaktır. Elektronik sigara likiti de içeriğinde nikotin bulunduran bir ürün olması sebebiyle yine yasal olarak 18 yaş sınırını barındırır. Yani elikit satın almak, elikit kullanmak isteyen bir kişinin mutlaka 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Elikit satışı yapan tüm site ve mecraların da satışlarını bu yaş grubunun üzerinde tutması çok önemli bir kuraldır.

LEAVE A COMMENT